Іменинники місяця  


  02 липня

Кирилішин Петро Андрійович

Голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


   02 липня

Маркевич Володимир Петрович

Голова Шаргородської районної Спілки ветеранів Афганістану


   04 липня

Білінський Олександр Іванович

Голова Ямпільської районної Спілки ветеранів Афганістану


   06 липня

Червонописький  Сергій  Васильович

Голова Української Спілки ветеранів Афганістану


   10 липня

Шуманський Петро Володимирович

Голова Калинівської районної Спілки ветеранів війни в Афганістані


   12 липня

Ніколаєв Юрій Миколайович

Голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані 1990-1991 р.


   21 липня

Сторожук Олександр Володимирович

Голова Теплицької районної Спілки ветеранів Афганістану


   31 липня

Смоляк Олександр Григорович

Голова громадської організації "Тульчинська міська Спілка ветеранів війни в Афганістані"


   31 липня

Сташенко Наталія Миколаївна

Член Президії Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


 

 
   

Медіа меню  

   

Авторизація  

   

Наші партнери  

   

Соціальна реклама  

   
Погода
Погода у Вінниці

вологість:

тиск:

вітер:

   
Все для Joomla . Бесплатные шаблоны и расширения.

Захищаймо свої права в судах.

Шановні ветерани війни в Афганістані. В області відомі не поодинокі випадки, коли водії рейсових автобусів, перевізники в порушення Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про автомобільний транспорт» під різними приводами відмовляють в пільговому проїзді ветеранів війни.

Звернення до органів влади та місцевого самоврядування, проведення різних зустрічей з перевізниками, спільні круглі столи представників ветеранських організацій та перевізників дієвих результатів не приносять. Вся робота зводиться до прийняття протоколів, угод, листів,  які не приносять результатів. В салоні транспортного засобу керує водій і йому абсолютно байдуже до тих прийнятих рішень чи постанов. Головне у нього це «здерти» гривню будь з кого, в тому числі і ветерана війни.

Для захисту своїх прав, подаю  постанову Верховного суду України, як документ що дозволить скласти позовну заяву та відстоювати свої права в судовому засіданні.

Законом України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору.  

Стаття 5.Пільги щодо сплати судового збору

**********

8) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

{Пункт 8 частини першої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2443-VIII від 22.05.2018}

9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;

{Пункт 9 частини першої статті 5 в редакції Закону № 2443-VIII від 22.05.2018}

**********

13) учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.

Час вмовлянь водіїв, перевізників пройшов, тому звертаємось до суду для захисту своїх законних інтересів.


В  складанні позову Вам допоможе наш партнер - Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області

Голова обласної Спілки ветеранів  війни в Афганістані                                                           Петро Кирилішин


Верховний суд України

Постанова

Іменем України

20 червня 2018 року                                                                     м. Київ

справа № 711/6330/17-ц

провадження № 61-438св17

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), ПророкаВ. В., Фаловської І. М., ШтеликС. П.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_4,

відповідач - приватне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс»,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу приватного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» на рішення Апеляційного суду Черкаської області від 22 листопада 2017року в складі колегії суддів:Новікова О. М., Качана О. В., Фетісової Т. Л.,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до приватного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» (далі - ПрАТ «Черкасиавтотранс») про відшкодування моральної шкоди.

Позовна заява обґрунтована тим, що він має статус інваліда війни І групи та 20 червня 2017 року, перебуваючи на автобусній зупинці «Садове товариство «Дружба» в с. Будище Черкаського району, очікував автобус для того, щоб доїхати до м. Черкаси.

Приблизно о 14 год. 50 хв. на зупинку під'їхав рейсовий автобус № 120, який належить ПрАТ «Черкасиавтотранс». Зайшовши в салон автобуса, позивач пред'явив водію посвідчення інваліда війни І групи, однак водій йому повідомив, що в цьому автобусі пільгового проїзду немає та запропонував або оплатити проїзд або вийти з автобуса. Після цього позивач вийшов з автобуса та на попутному автомобілі доїхав до траси, а звідти рейсовим автобусом за маршрутом «Канів-Черкаси» до м. Черкаси.

Позивач вважає, що відмова водія у пільговому перевезенні суперечить статті 13 Закону України «Про статус інвалідів війни, гарантії їх соціального захисту». Неправомірними діями водія підприємства позивачу завдано моральної шкоди, яка полягає у приниженні його честі та гідності.

Просив суд стягнути з ПрАТ «Черкасиавтотранс» 6 000,00 грн у відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Придніпровського районного суду міста Черкаси від 10 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідач діяв правомірно, не надаючи позивачу пільговий проїзд, оскільки останній передбачений відповідними договорами та здійснюється іншими рейсами, про що позивач був обізнаний.

Рішенням Апеляційного суду Черкаської області від 22 листопада 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано. Позов задоволено частково.

Стягнуто з ПрАТ «Черкасиавтотранс» на користь ОСОБА_4 1 000,00 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди. У решті позову відмовлено.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, щоЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено право відповідного пільговика на безкоштовний проїзд не залежно від вирішення питання про відшкодування перевізнику відповідних витрат, а вимогами статті 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається. Враховуючи ступінь вини відповідача та те, що позивач є інвалідом І групи у зв'язку із пораненням, отриманим при виконанні інтернаціонального обов'язку, особою похилого віку, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_4 зазнав відповідних душевних страждань внаслідок неправомірних дій відповідача, у зв'язку з чим він був змушений докладати зусиль для нормальної організації свого життя, що свідчить про спричинення йому моральної шкоди.

У касаційній скарзі ПрАТ «Черкасиавтотранс» просить, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, скасувати рішення суду апеляційної інстанції апеляційного суду, залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що факт відмови позивачу у перевезенні відповідачем не підтверджений належними доказами, рішення суду апеляційної інстанції ґрунтується на припущеннях, суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а саме статті23,1167 ЦК Українита не взяв до уваги, що відшкодування моральної шкоди у договірних відносинах здійснюється виключно у випадках, прямо передбачених законом або умовами договору.

У лютому 2018 рокуОСОБА_4подав відзив на касаційну скаргу, в якому просить рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін, посилаючись на те, що судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини третьоїстатті 3 ЦПК Українипровадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Частиною другоюстатті 389 ЦПК Українипередбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог частин першої і другоїстатті 400 ЦПК Українипід час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з частиною першоюстатті 402 ЦПК Україниу суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуваннямстатті 400 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 7 частини першоїстатті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаєтьсябезплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи.

Суд установив, що позивач ОСОБА_4, 1940 рокународження, є інвалідом І групи у зв'язку із пораненням, отриманим при виконанні інтернаціонального обов'язку, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення НОМЕР_2 безтермінове).

20 червня 2017 року у період часу з 14:40 до 14:50 год., після посадки позивача на зупинці садове товариство «Дружба» в автобус ПрАТ «Черкасиавтотранс», марки ПАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1, що здійснював рейс за маршрутом № 120 «с. Єлизаветівка - м. Черкаси», працівник відповідача - водій ОСОБА_5 відмовив ОСОБА_4 у здійсненні пільгового перевезення.

20 червня 2017 року о 17:20 год. ОСОБА_4 звернувся до поліції із усною заявою про вчинене кримінальне правопорушення, в якій повідомив, що 20 червня 2017 року о 14:50 год. у с. Будище Черкаського району, садове товариство «Дружба», водій маршрутного транспортного засобу № 120 на ім'я ОСОБА_5 відмовив здійснити пільгове перевезення позивача - інваліда війни та попросив вийти з автобуса.

У ході перевірки заяви ОСОБА_4, проведеної Черкаським районним відділенням поліції Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, особа водія автобуса, який відмовив у безкоштовному перевезенні, не встановлена.

Згідно з довідкою ПрАТ «Черкасиавтотранс» та інформацією приватного акціонерного товариства «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» 20 червня 2017 року рейс за маршрутом № 120 «с. Єлизаветівка - м. Черкаси», який має зупинку садове товариство «Дружба», з часом відправлення о 14:40 год., виконував водій ПрАТ «Черкасиавтотранс» ОСОБА_5 на автобусі марки ПАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1.

Також суд установив, що на підставі договору з перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території району від 04 жовтня 2013 року № 49, укладеного між ПрАТ «Черкасиавтотранс» як перевізником та Черкаською районною державною адміністрацією як замовником, відповідач здійснює перевезення пасажирів у звичайному режимі руху на приміському автобусному маршруті № 120 «м. Черкаси - с. Єлизаветівка». Строк дії договору з 04 жовтня 2013 року до 16 вересня 2018 року.

Згідно з пунктом 2.1.13 цього договору перевізник зобов'язаний здійснювати перевезення пільгових категорій громадян відповідно до законодавства України та договору державного замовлення на пільгове перевезення, укладеного в установленому порядку на поточний рік.

03 березня 2017 року між Управлінням праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації як замовником та ПрАТ «Черкасиавтотранс» як перевізником укладений договір № 1 про державне замовлення на пільговий проїзд окремих категорій громадян на автобусних маршрутах загального користування, зі строком дії до 30 червня 2017 року включно.

Згідно з пунктами 1.1 та 2.5 цього договору № 1 перевізник перевозить пільгові категорії громадян визначених законодавством на автобусному маршруті № 120 «м. Черкаси - с. Єлизаветівка» одним оборотним рейсом у вівторок відповідно до розкладу руху: час відправлення із с. Єлизаветівка о 8.40 год., з м. Черкаси - о 13.15 год.

Згідно з пунктом 1.2 договору № 1 компенсація перевізнику коштів за пільговий проїзд громадян на умовах цього договору здійснюється за рахунок коштів районного бюджету, сільських рад та Білозірської об'єднаної територіальної громади.

Рейс, яким хотів скористатися позивач, до пільгової категорії не включений.

Відповідно достатті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт»пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Відповідно достатті 42 Закону України «Про автомобільний транспорт»договір перевезення пасажира автобусом на маршруті загального користування укладається між автомобільним перевізником та пасажиром. Цей договір вважається укладеним з моменту придбання пасажиром квитка на право проїзду, а для осіб, які користуються правом пільгового проїзду, - з моменту посадки в автобус.

Таким чином,Законом України «Про автомобільний транспорт»встановлено право пасажира, який користується пільгами на транспорті, безпосередньо скористатися пільговим проїздом, пред'явивши водієві автобусу посвідчення встановленого зразка.

Статтею 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що зокрема, інваліди І групи мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі). Звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається.

У пункті 2постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»роз'яснено, що спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної шкоди розглядаються зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормамиКонституції Україниабо випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов'язань, які підпадають під діюЗакону України «Про захист прав споживачів»чи інших законів, що регулюють такі зобов'язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.

Установивши, що позивач, як ветеран війни - учасник бойових дій, на підставі пункту 7 частини першоїстатті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»має право на безоплатний проїзд, зокрема, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Разом з тим, відповідачу як автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом (стаття 37 Закону України «Про автомобільний транспорт»). Отже в даному випадку відмовою відповідача у здійсненні пільгового перевезення позивача, який має відповідне право, яке встановлене законом, є неправомірною, чим допущено порушення прав останнього.

Доводи скарги про те, що факт відмови позивачу у перевезенні відповідачем не підтверджений належними доказами, рішення суду апеляційної інстанції ґрунтується на припущеннях, не знайшли свого підтвердження та спростовуються встановленими у справі обставинами.

Доводи касаційної скарги про те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми статей23,1167 ЦК Україниє безпідставними, оскільки позивач звернувся до суду з позовом про захист свого порушеного права на пільговий проїзд як особи з інвалідністю, яке йому наданеЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а статтею 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що таке право не може бути звужене.

При вирішенні справи суд правильно визначив характер правовідносин між сторонами, правильно застосував закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідив матеріали справи та надав належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.

Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 410 ЦПК Українисуд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись статтями400,402,409,410,416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» залишити без задоволення.

Рішення Апеляційного суду Черкаської області від 22 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий  В. С. Висоцька  

Судді:А. О. Лесько

С. Ю. Мартєв

В. В. Пророк

С. П. Штелик

   
   
© OSVA.VN.UA