Все для Joomla . Бесплатные шаблоны и расширения.

На Вінниччині буде створено «Музей Мужніх», але не в «ЯМІ»

1В обласній державній адміністрації під керівництвом заступника голови обласної державної адміністрації Ігоря Івасюка відбулась перша організаційна нарада щодо заснування в м. Вінниця обласного музею мужності «Музей Мужніх» – спільної експозиції про всіх тих, хто став символом мужності та незламності українського народу, хто своїм особистим подвигом та героїзмом утверджував незалежність і суверенітет України.

А саме про героїзм і подвиги учасників бойових дій в Афганістані, учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, Героїв Небесної Сотні, воїнів АТО/ООС та представників силових структур.

Участь у роботі засідання взяли заступник Вінницького міського голови Галина Якубович, директор Департаменту культури Вінницької міської ради Максим Філанчук, директор «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, мати Героя Небесної Сотні Максима Шимка Зоя Шимко, голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані Петро Кирилішин, член президії обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані, голова ревізійної комісії Спілки учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниці Григорій Цирканюк, голова Спілки учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниці Анатолій Перебитюк, голова ВМО «Союз Чорнобиль України» Михайло Ястремський, керівник ВОО «Союз Чорнобиль України» Микола Бойчук, представники інших громадських ветеранських організацій.

3 4

 На початку засідання заступник голови облдержадміністрації Ігор Івасюк повідомив, що міська влада м. Вінниці звернулася до обласної державної адміністрації з ініціативою створення «Музею Мужніх» – спільної експозиції, де були б презентовані події новітньої історії України, через які довелося пройти нашій державі, а також постаті та особистості сучасників, які стали прикладом незламної волі, стійкості та мужності.

«Головна мета створення музейної експозиції – відображення мужності й відваги жителів міста та області під час подій нашого недалекого минулого, патріотичне виховання молоді, пробудження національної свідомості дорослого населення через увіковічення пам’яті та вшанування героїв-земляків», – підкреслила заступник Вінницького міського голови Галина Якубович. Вона зазначила, що війна в Афганістані, Чорнобильська катастрофа, Революція Гідності – це ті історичні віхи нашої держави, які слугують прикладами мужності її громадян – героїв, про яких потрібно знати майбутнім поколінням.

«Сьогодні прийнято принципове рішення, що «Музею Мужніх» – бути. Створення такого музею є доречною та слушною ініціативою. Це тільки перший крок на досить довгому і тернистому шляху. Концепція музею поки що обговорюється, історики та наукові працівники обласного краєзнавчого музею працюють над цим питанням. Не менш важливим є питання доступності під час вибору місця розташування музею», – резюмував Ігор Івасюк.

1 2

Виступаючи на засіданні голова обласної Спілки ветеранів Петро Кирилішин зазначив, що 9 травня 1991 року у музеї Меморіалу революційної і бойової слави м. Вінниця (майдан Європейський), відбулося відкриття першої частини обласного музею воїнів-інтернаціоналістів на 6 поверсі колишньої водонапірної вежі, а 15 лютого 1993 року з нагоди 4-ої річниці виведення радянських військ з Афганістану, за участі ветеранів війни в Афганістані, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, духовенства, воїнів гарнізону відбулося відкриття основної експозиції Музею Пам'яті воїнам Вінниччини, які загинули під час війни в Афганістані 1979-1989рр.

15 лютого 2018 року за участю керівництва облдержадміністрації та її структурних підрозділів, представників громадських організацій ветеранів війни в Афганістані області, делегацій з районів та міст обласного підпорядкування відбулося урочисте відзначення 25-ти річчя з дня відкриття Музею Пам’яті. Сьогодні в області, на прикладі обласного музею, активно діють музеї в м. Гайсині, якому рішенням колегії управління культури облдержадміністрації присвоєно звання «народний», в м. Ямпіль, Хмільник, Калинівка, Бар в школах області та обласного центру, тобто в цьому випадку обласний музей виступає як головний методичний центр для музеїв присвячених війні в Афганістані області.

Дивною виглядає пропозиція міської влади та «Центру історії Вінниці» про перенесення Музею Пам’яті з центру міста в приміщення колишнього музею історії міліції на кінцевій зупинці трамваю «Електромережа» (вул. Пирогова). Коли представники інших громадських організацій заявили, що в них є деякі напрацювання у створенні музейних експозицій, то «афганський музей» працює понад 26 років зі своїми традиціями та науковими напрацюваннями. Навіщо все це руйнувати, заради того щоб створити музей історії водонапірної вежі?

Також не зрозумілим стає позиція організаторів створення Музею Мужніх на околиці міста Вінниця, яку в народі називають ямою із-за особливостей рельєфу.

Невже такі заслужені люди, які виконували наказ держави та полягли в далекому Афганістані, ціною свого здоров’я закривали реактор на Чорнобильській АЕС, ціною свого життя боролися незалежність та суверенітет України на Майдані та Сході України заслуговують на розміщення музею в такому місці?

Хоч нещодавно частина структурних підрозділів Вінницької міської ради переселилися до будівлі колишнього управління Національного банку України на вул. Соборна. Чим не приміщення для Музею Мужніх? Якщо ми говоримо про героїв, то ж давайте їх відповідно шанувати, а не відправляти вшанування їх пам’яті на околицю міста.

Голова обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані зазначив, що «Афганська» спільнота міста та області з обуренням сприйняла звістку про перенесення Музею Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули під час війни в Афганістані 1979-1989рр. на околицю міста і звергається до обласної державної адміністрацію з вимогою заборонити подібні маніпуляції з пам’яттю полеглих товаришів.

Історична довідка про музей.

Експозиція Музею Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули під час війни в Афганістані 1979-1989рр. розкриває трагічну сторінку історії радянського народу — афганську війну, а саме, участь у ній вінничан. З Вінницької області у Демократичній Республіці Афганістан проходили службу 3193 земляки. Загинули — 143, з них троє пропали безвісти, 182 — отримали поранення, 116 — повернулись інвалідами.

У музейній експозиції розміщені фотографії, особисті речі загиблих воїнів-«афганців», листи, адресовані рідним та листи від командування військових частин, де проходили службу наші земляки.

Експозиція музею розміщена у споруді колишньої водонапірної вежі, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення і належить до міської символіки. Вона будувалася з метою забезпечення населення, яке проживало у центрі міста, питною водою. Будівництво вежі за проектом міського інженера та архітектора Григорія Артинова тривало впродовж 1911 р. За своїм призначенням вежа працювала дев’ять років.

На державний облік пам’ятку місцевого значення взято за рішенням виконкому облради № 96 від 17.02.1983 р. У 2000 р. рішенням Вінницької міської ради водонапірна вежа була внесена до переліку об’єктів міської символіки.

Під час Великої Вітчизняної війни споруда використовувалася як спостережний пункт за ходом військових дій у місті. Саме тут 20 березня 1944 року замайорів прапор на честь визволення міста від німецько-фашистських загарбників.

Сумний рахунок загиблих земляків відкрив Петро Кущ із с. Степашки Гайсинського р-ну. Біографія хлопця нічим не відрізняється від біографій інших призовників, кому довелося служити в Афганістані. Він закінчив сільську восьми­річну школу в с. Степашки Гайсинського району та Київський політехнічний технікум. 16 вересня 1979 р. був призваний до лав Радянської Армії. А 25 грудня разом з військовослужбовцями 40-ої армії під командуванням генерал-лейтенанта Тухарінова Ю. В. входив на територію ДРА. У важкому бою 20 січня 1980 р. молодший сержант П. Кущ загинув. За мужність та відвагу нагороджений медаллю «За відвагу» (посмертно).

Капітан Віктор Гарник двічі представлявся до звання Героя Радянського Союзу. Заступник командира по політичній частині разом із підлег­лими брав участь у бойових операціях. На його рахунку більше 80 операцій та рейдів. 9 липня 1982 р. загинув під час бою в одному з районів провінції Саманган. За мужність та відвагу нагороджений орденом Леніна та орденом Червоної Зірки (посмертно).

Серед загиблих єдина жінка — товарознавець Тетяна Врублевська. Вона працювала у військовій частині м. Кабул. Військкомати Вінницької області відправили до Афганістану 70 жінок різних спеціальностей: медичних сестер, лікарів, секретарок, бібліотекарів, кухарів, бухгалтерів, продавців, друкарок, лаборанток.

Старшому прапорщику Анатолію Марущаку не судилося зустрітися з родиною. У службових справах Анатолій Дорофійович виїхав за межі підрозділу. Раптом душмани відкрили шалений вогонь по бронетранспортеру. День 30 січня 1989 р. став для старшого прапорщика останнім. Фактично, він закриває рахунок загиблих земляків.

Більшу частину музейної експозиції, яка нараховує п’ять оглядових залів, займають матеріали про загиблих воїнів - учасників бойових дій в Афганістані.

З нагоди 15-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан 15 лютого 2004 р. у експозиційній залі № 6 відбулося відкриття нового розділу експозиції «Афганці» сьогодні». Матеріали знайомлять відвідувачів з діяльністю обласної, міської, п’яти районних спілок ветеранів війни в Афганістані, учасниками бойових дій, які проживають у нашому місті та області. Експозиція постійно доповнюється новими надходженнями.

Окремо в музеї представлена література — книги заслужених журналістів України Анатолія Гончара та Юрія Ковча, члена Національної спілки журналістів України Никифора Лисиці, Книги Пам’яті, збірки поезій, а також роботи наукових працівників музею «Незаживаюча рана Афгану» та «Вони пройшли крізь вогонь».

З нагоди відзначення чергових річниць виведення радянських військ з Афганістану в музеї проводяться різноманітні заходи по вшануванню пам’яті загиблих земляків. Це — виховні години, уроки Пам’яті, зустрічі з батьками загиблих в Афганістані воїнів. Традиційними стали тематичні вечори, зустрічі з учасниками бойових дій. Мета таких заходів, які організовують для учнів вінницьких шкіл, студентів навчальних закладів, військовослужбовців — виховувати високий моральний дух, пам’ятаючи подвиги тих земляків воїнів-«афганців», яким не судилося повернутися додому живими, не забуваючи при цьому і живих ветеранів.

З нагоди відзначення 25-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан 6 лютого 2014 р. у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки учасника бойових дій Сергія Кравцова «Салям, Афганістан!».

Наукові працівники Музею Пам'яті є авторами пересувної виставки «Час і досі не загоїв рану — цей одвічний біль Афганістану». Інформація, вміщена на стендах, знайомить відвідувачів із статистичними даними загиблих воїнів-«афганців» по Вінницькій області, Україні, колишньому Радянському Союзу. Пам’ять про загиблих воїнів-«афганців» увіковічена у музеях та пам’ятниках, про що йдеться у наступному розділі виставки «Музеї та пам’ятники загиблим воїнам-«афганцям». Насамперед — це філіал Вінницького обласного краєзнавчого музею Музей Пам’яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані, народний Музей ветеранів війни в Афганістані (м. Гайсин), музей «Пам’ять» у вінницькій школі № 11. У 25-х районних центрах Вінницької області споруджені пам’ятники загиблим воїнам-«афганцям».

Наступний розділ пересувної виставки «Вінничани — учасники Афганської війни» — розповідь про тих, хто пройшов Афганістан, повернувся і проживає у нашому місті та області.

У місті Вінниця проживає тисячу двісті учасників бойових дійв Афганістані та в інших країнах, де велися бойові дії. Виставку завершує розділ «Інтернаціональна місія вінничан у країнах світу»: Кубі, Чехословаччини, миротворчі операції у Анголі, Іраку, Ліберії, Південному Лівані, колишній Югославії.

Прес-служба Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


 

   
© OSVA.VN.UA