Іменинники місяця  


 02 квітня

Грабівський  Віктор  В'ячеславович

Голова Чернівецької районної Спілки ветеранів Афганістану


23 квітня

Акопян  Размік  Гургенович

 Голова Крижопільської районної  Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) 


 

   

Медіа меню  

   

Авторизація  

   

Наші партнери  

Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) BPD stat 

   

Соціальна реклама  

   
nachodki.ru интернет-магазин

Право на землю

zemljaНа підставі Меморандуму про співпрацю між у Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Вінницькій області та Вінницькою обласною Спілкою ветеранів війни в Афганістані подаємо інформацію про право громадян України на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

 

Покрокова інструкція для охочих стати власником земельних ділянок  

Законодавством передбачена можливість для громадян України набути права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (п. б ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України, далі – ЗКУ).

Згідно з ч.1 ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:

 

• для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

• для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;

• для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;

• для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;

• для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;

• для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Важливо! Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗКУ). Це означає, що Ви маєте право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення (згідно з переліком наведеним у ст. 121 ЗКУ).

Звертаємо вашу увагу, якщо Ви отримали безоплатно земельну ділянку, наприклад, для індивідуального дачного будівництва у розмірі 0,07 гектара (законодавством закріплено максимально 0,10 гектара), Ви не зможете у майбутньому отримати решту (інші 0,03 гектара). Власник також має право поміняти цільове призначення земельної ділянки. Це не складна процедура. Зміна цільового призначення — це не зміна власника. Якщо ви приватизували ділянку, а потім поміняли цільове призначення, ваше право на приватизацію все рівно залишається реалізованим.

Дуже багато помилок виникає при подачі заяви щодо отримання земділянки- це надсилання її у невідповідні органи. Так, стаття 122 Земельного кодексу України чітко визначає, повноваження органів щодо передачі земельних ділянок у власність:

• сільради, міськради мають право надавати земельні ділянки у власність для всіх потреб у межах населених пунктів;

• районні держадмінстрації — для дачного будівництва за межами населених пункті;

• Держгеокадастр — землі сільськогосподарського призначення для всіх потреб за межами населених пунктів.

Переходимо до покрових дій для отримання земельної ділянки.

КРОК № 1. Заходите на публічну кадастрову карту (бажано зареєструватись у системі) та обравши в конкретному населеному пункті, чи за ним, вільну земельну ділянку, яка вас зацікавить.(усі зайняті ділянки – виділені синім кольором).

КРОК №2. Стаття 118 Земельного кодексу України повністю описує процедуру отримання земельної ділянки у власність. Зокрема, першим кроком у цій справі є подання до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо) клопотання (заяви).

У клопотанні (заяві) зазначаються:

• цільове призначення земельної ділянки;

• її орієнтовні розміри (відповідно від цільового призначення);

• до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. (забороняється вимагати інші документи та додаткові матеріали на цьому етапі, не передбачені ст.118 ЗКУ).

Пояснень щодо графічних матеріалів у законодавстві немає. Графічний матеріал — це будь-який малюнок, з якого зрозуміло, де знаходиться ваша земельна ділянка. Ви можете звернутися до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та замовити вказані вище графічні матеріали - викопіювання з кадастрової карти або плану. Вартість викопіювання - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Очікувати на таке викопіювання доведеться до місяця, відповідно за цей час земельна ділянка, якщо вона є «цікавою», вже буде кимось зайнята.

Отож, зробити такі графічні матеріали можна самостійно, зайшовши на ту ж саму публічну кадастрову карту і виділивши маркером ту ділянку і у тому місці, що ви собі підшукали.

Крім графічних матеріалів, варто додати копію паспорта громадянина України. Хоча в самому законі і не зазначається про те, що потрібна копія паспорта, але це випливає з того, що право на безкоштовне отримання земельної ділянки належить громадянам України, а єдиний документ, який підтверджує українське громадянство, — це паспорт.

Заяву можна надіслати поштою цінним листом з описом та повідомленням про отримання, або ж занести і подати самостійно до відповідного органу влади, отримавши штамп на другому примірнику. Тут дуже важливий власне цей штамп: оскільки саме від дати подання (при поштовій пересилці — дата повідомлення про отримання) відраховується 30 днів, протягом яких орган влади має надати згоду, або обґрунтовану відмову.

КРОК №3. Ви отримали чи не отримали відповіді. Згідно із статтею 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам:

• законів,

• прийнятих відповідно до законів нормативно-правових актів,

• генеральних планів населених пунктів,

• іншої містобудівної документації,

• схем землеустрою,

• техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель,

• проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі отримання відмови варто звернутись із запитом про надання публічної інформації щодо цієї конкретної земельної ділянки, яка, можливо, вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою, тощо. Якщо обрана ділянка виявиться зайнятою, варто розпочати таку ж процедуру щодо іншої земельної ділянки, яка на публічній кадастровій карті — вільна.

Інформація варта вашої уваги!

Якщо ж впродовж 30-денного терміну ви не отримали жодної відповіді, вступає в силу принцип мовчазної згоди. Зокрема, у статті 118 Земельного кодексу України йдеться, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

КРОК №4. Приступаємо до наступного етапу — розробка проектів землеустрою, що передбачає звернення до землевпорядників, заключення договору, у якому також передбачити вартість робіт, так і строки виконання. Згідно із статтею 186 1Земельного кодексу, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Тут є 2- варіанти: або ви самостійно берете цей проект землеустрою та віддаєте на погодження в управління Держгеокадастру, або це здійснює сам землевпорядник, про що ви можете домовитись на етапі укладання договору. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки також включає перелік документів, визначених ЗУ «Про землеустрій» (стаття 50).

КРОК №5. Затвердження проекту землеустрою в органі місцевого самоврядування. Після узгодження проекту землеустрою з Держгеокадастром, узгоджений проект землеустрою потрібно передати до органів місцевого самоврядування із супроводжуючим листом, в якому вказати, що подається оригінал проекту землеустрою з проханням його затвердити. Суть цього затвердження полягає в тому, щоб орган, який передає земельну ділянку, переконався, що заява подавалась на цю земельну ділянку, проект і узгодження зроблені теж на цю ділянку. Сільрада не може зробити зауважень до затвердженого Держгеокадастром проекту, оскільки не є спеціалістом в землевпорядкуванні.

КРОК №6. Реєстрація земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно- заключний етап отримання земельної ділянки у власність.

Для того, аби зареєструвати ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно варто звернутись до нотаріуса та подати такі документи:

• копія паспорту та ідентифікаційного номеру;

• квитанція про сплату адміністративного збору;

• рішення органу про передачу земельної ділянки;

• витяг з Державного земельного кадастру.

Витяг з Державного земельного кадастру можна отримати самостійно. Для цього потрібно зареєструватись на сайті у свій обліковий запис, знайти свою ділянку, натиснути на неї курсором та обрати пункт «Замовити Витяг про земельну ділянку», далі з'являється електронна форма заяви, яку необхідно заповнити.

Акт занесення земельної ділянки в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно є народженням права власності на земельну ділянку!

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14, каб. 419.

Джерело: vlasno.info

Пресслужба Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


 

   
© OSVA.VN.UA