Скачать бесплатные шаблоны Joomla

ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА СПІЛКА ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ В АФГАНІСТАНІ

(воїнів - інтернаціоналістів)

Вперше згадка про утворення громадської організації воїнів-інтернаціоналістів відноситься до Вінницького державного педагогічного інституту ім. М.Островського, де в 1984 році в патріотичний клуб «Долг», об’єдналися студенти - майбутні педагоги, які пройшли горнило афганської війни. Пізніше було створене міське об’єднання воїнів -інтернаціоналістів міста Вінниця, яке згуртувало молодих ветеранів вищих навчальних закладів, підприємств та організацій. Згодом обласний комітет комсомолу утворив в 1988 році обласне військово-патріотичне об’єднання, яке займалося питаннями військово-патріотичного виховання підростаючого покоління та об’єднувало в своїх рядах 75 військово-патріотичних клубів на всій території області До 1990 року об’єднання очолював Петро Коптяєв. Одночасно на громадських засадах він виконував обов’язки голови обласної спілки ветеранів війни в Афганістані, яка в 1989 році спільно з військово-патріотичним об’єднанням організували та провели у м. Вінниці І Республіканський фестиваль військово-патріотичної та «афганської» пісні. Згодом під керівництвом новообраного голови обласного військово-патріотичного об’єднання Миколи Ковальчука були проведенні республіканські змагання військово-патріотичних клубів України. 

У 1990 році очолив спілку, полковник Юрій Ніколаєв. 

Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 13 вересня 1990 року № 256 «Про реєстрацію Статуту Спілки воїнів-інтернаціоналістів України» зареєстровано Статут Спілки воїнів-інтернаціоналістів України, а постановою президії правління Спілки воїнів-інтернаціоналістів України від 31 жовтня 1990 року № П-1 зареєстровано положення Вінницької обласної Спілки ветеранів Афганістану.  Спілка набула статусу юридичної особи.

Було зареєстровано 14 районних організацій, започатковано щорічне проведення 15 лютого зібрання родин загиблих воїнів та учасників бойових дій, під час яких вшановувалася пам’ять земляків, рідні отримували пам’ятні подарунки, грошову допомогу. Саме обласна спілка ініціювала у 1989 р. встановлення пам’ятника загиблим землякам у м. Вінниця, а згодом по місту курсував «афганський тролейбус», який збирав кошти на будівництво пам’ятника.

9 травня 1991 року у музеї Меморіалу революційної і бойової слави м. Вінниця (сквер ім. М.Козицького), що знаходився у приміщенні колишньої водонапірної вежі, відбулося відкриття першої частини обласного музею воїнів-інтернаціоналістів.

На ІІІ обласній звітно-виборній конференції Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані, 14 листопада 1991 року, головою організації був обраний Петро Кирилішин. Під його керівництвом пріоритетними напрямами роботи стали: питання юридичного оформлення статусу юридичної особи районних, міськрайонних та міських організацій УСВА, надання матеріальної допомоги членам спілки, зокрема, сім’ям загиблих, забезпечення їх лікування, організація військово - патріотичного виховання підростаючого покоління.

У 1992 році обласною спілкою, спільно з працівниками Вінницького обласного краєзнавчого музею, розпочато пошуки та збір матеріалів для створення обласного Музею Пам’яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані. Велику роботу по збору документів, матеріалів, нагород провів науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Євгеній Курмаєв, який особисто відвідав сім’ї загиблих воїнів у всіх населених пунктах області та начальник відділу музею Леонід Маркін.

15 лютого 1993 року з нагоди 4-ої річниці виведення радянських військ з Афганістану, за участі ветеранів війни в Афганістані, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, широкого кола громадськості відбулося відкриття основної експозиції Музею. Воїни - інтернаціоналісти є активними учасниками всіх тематичних заходів, що відбуваються в обласному краєзнавчому музеї, активно співпрацюють з науковцями музею, щодо поповнення експозицій. Сьогодні в області активно діють музеї в м. Гайсині, якому рішенням колегії управління культури облдержадміністрації присвоєно звання «народний», в м. Ямпіль, Хмільник, Калинівка, Бар в школах області та обласного центру.

Відповідно до чинного законодавства України про діяльність громадських організацій та розпорядження Представника Президента України у Вінницькій області М. Дідика від 26 березня 1993 року №126 було проведено державну реєстрацію Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів)

Завдячуючи фінансовій підтримці обласної державної адміністрації 7 травня 1994 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника. Пам’ятник збудовано на честь 140 вінничанина, що загинули під час війни в Афганістані в 1979 – 1989 рр. та похованих на території області та 3-х воїнів, які вважаються такими, що пропали безвісти. Також на плитах викарбувані прізвища тих воїнів, рідні та близькі яких проживають на території Вінницької області. Авторами пам’ятника є скульптор Козерацький Ю. Є. та архітектор Круглякова Н. П. Він являє собою зображення постаті юнака та кількох птахів у польоті. Скульптуру виконано в техніці карбованого алюмінію, встановленому на постаменті. По обидва боки від постаменту пам’ятника встановлено 8 мармурових плит, на яких викарбувані прізвища. В даний час в області споруджено 26 пам’ятників полеглим воїнам. Тільки в 2013-2014 роках збудовані пам’ятники в м. Липовець, Томашпіль, Шаргород.

Спільними зусиллями обласного краєзнавчого музею, обласної Спілки ветеранів війни та журналіста - учасника бойових дій в Афганістані Анатолія Гончара в 1998 році було видано Книгу Пам’яті Вінницької області «Чорний тюльпан». За вказану роботу та велику творчу журналістську діяльність Указом Президента України в 2000 році Анатолію Гончару було присвоєно звання «Заслужений журналіст України». Книги Пам’яті були видані в Гайсині, Іллінцях, Оратові. Ямполі, Погребищі, Калинівці. У Хмільницькому та Вінницькому районі були відзняті фільми про солдатських матерів, які не дочекалися своїх синів, з афганської війни. У творчому доробку чільне місце займають твори заслуженого журналіста України, учасника бойових дій в Афганістані Юрія Ковча (м. Гайсин) та військового журналіста, ветерана афганської війни Никифора Лисиці (м. Вінниця).

В 1999 році під час виборчої компанії Президента України, кандидат на посаду Президента України Леонід Кучма, за пропозицією обласного виборчого штабу та обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані, біля пам’ятника воїнам, які загинули під час війни в Афганістані (м. Вінниця, Центральний міський парк Вінниці ім. М. Леонтовича (раніше-ЦПКВ ім. М.Горького)), вручив ключі від автомобілів 10 інвалідам війни в Афганістані, які проживають на території області та потребують спецавтотранспорту.

Традиційними стали фестивалі «афганської» пісні. Фестиваль 2003 року був приурочений 15-ій річниці виведення радянських військ з Афганістану та ювілею міста. Його гостями стали голова Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів – інтернаціоналістів) Сергій Червонописький, представники творчих «афганських» колективів різних регіонів України. Згодом було започатковане проведення пісенного фестивалю «Дорогами надії»

Традиційно, більше 10 років, на базі Вінницького обласного клінічного госпіталю ветеранів війни проходять тематично – оздоровчі семінари керівників «афганських» ветеранських організацій Вінниччини та керівників громадських активістів обласної ради Організації ветеранів України. Поряд з лікуванням учасники семінару мають можливість поспілкуватися та вирішити конкретні питання з керівництвом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, департаменту праці та соціальної політики, департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, охорони здоров’я та курортів, департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури облдержадміністрації, представниками ВАТ «Вінницяпаливо», ПАТ «Укртелеком», ПАТ «Вінницягаз», сектору Державної інспекції України з контролю за цінами, обласного військового комісаріату.

Обласна Спілка ветеранів війни в Афганістані активно займається питанням оздоровлення та лікування ветеранів афганської війни у Вінницькому обласному клінічному госпіталю ветеранів війни, ДЗ "Госпіталь ветеранів війни "Лісова поляна" МОЗ України» (Пуща Водиця) та Національному українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни (с. Циблі Київської області).

6 лютого 2014 року у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки Сергія Кравцова «Афганістан: країна, історія, люди».

Напередодні 25-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, у музеї було продемонстровано експозицію, що складається з унікальних кольорових фотографій періоду 1987-1988 рр. Ретельно підібрані фотоматеріали дають змогу познайомитися з невідомою для широкого загалу країною, проникнутись її побутом, звичаями, культурною самобутністю.

У рамках заходу також відбулася презентація пересувної виставки «Час і досі не загоїв рану — цей одвічний біль Афганістану», створеної співробітниками Вінницького обласного краєзнавчого музею. Стенди виставки містять інформацію про воїнів -«афганців» — уродженців Вінницької області, України, колишнього Радянського Союзу. Пам’ять про загиблих земляків увіковічена у музейних експозиціях та пам’ятниках, про що йдеться у розділі виставки «Музеї та пам’ятники загиблим воїнам - «афганцям». Розповідь про тих, хто пройшов Афганістан, повернувся і нині проживає в області, вміщена у розділі «Вінничани — учасники Афганської війни». Виставку завершує розділ «Інтернаціональна місія вінничан у країнах світу»: Кубі, Чехословаччини, миротворчі операції у Анголі, Іраку, Ліберії, Південному Лівані, колишній Югославії.

Виставку вдало доповнюють експонати з фондової колекції музею: особисті комплекси воїнів - «афганців», бойові нагороди, національне афганське вбрання, агітаційно-пропагандистські листівки. Пересувна виставка вже побувала в багатьох школах обласного центру та на відкритті пам’ятника загиблим воїнам в м. Шаргород

24 червня 2014 року, в рамках заходів щодо відзначення в Україні року вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди 25-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація альбому «Незаживаюча рана Афгану», який був виданий за сприяння обласної державної адміністрації та обласної ради. Ініціаторами видання стали громадські організації ветеранів війни в Афганістані Вінниччини та обласний Музей Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули під час війни в Афганістані.

Учасники презентації висловили слова щирої вдячності авторському колективу видання Катерині Висоцькій, Олені Бродзь, Надії Добровольській, Аллі Зарубенко, Петру Кирилішину, Світлані Шароварській, консультантам – учасникам бойових дій Ігорю Грому, Олександру Толстому, рецензенту - заступнику директора з наукової роботу інституту історії, етнології і права ВДПУ ім. М.Коцюбинського, к.і.н., доценту кафедри історії та культури Анатолію Войнаровському за видання альбому «Незаживаюча рана Афгану»

Альбом виданий офсетним друком на крейдованому папері накладом 1000 штук, та було направлено в начальні заклади, заклади культури області, громадські організації ветеранів війни в Афганістані Вінницької області та України.

01 грудня 2017 року відбулася VIII звітно-виборна конференція Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів), на якій було переобрано Петра Кирилішина, головою Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів), новий склад правління, президії та ревізійної комісії.

14 лютого 2018 року у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося урочисте відзначення 29-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан та 25-ти річчя створення Музею Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули в Афганістані у 1979-1989 рр.

На святі були присутні: заступник голови обласної державної адміністрації Ігор Івасюк, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації Світлана Василюк, голова Вінницької районної державної адміністрації Михайло Демченко, міський голова м. Тульчина Анатолій Весняний, делегація Хмільницької, Піщанської районних державних адміністрацій та виконавчого комітету Хмільницької міської ради, учасники бойових дій, очільники «афганських» громадських організацій.

Урочистості розпочалися з вітального слова Ігоря Івасюка та вручення Почесних грамот Вінницької обласної державної адміністрації та обласної Ради учасникам бойових дій в Афганістані та на території інших держав, науковим співробітникам та працівникам музею. До них приєдналися і представники райдержадміністрацій, голови громадських організацій ветеранів війни в Афганістані.

Завдячуючи чіткій організації та підтримці Барської (голова Василь Зоря), Калинівської (голова Петро Шуманський), Теплицької (голова Олександр Сторожук), Тростянецької (голова Володимир Корнієнко),Тульчинської (голова Олексій Гордійчук), Немирівської (голова Іван Ліщишин), Чечельницької (голова Олександр Дехтяр) районних, Жмеринської (голова Павло Фармагей) та Могилів-Подільської (голова Андрій Нікуляк) міських, Козятинської міськрайонної (голова Тетяна Драмарецька) організацій вдалося зібрати кошти та створити електронне робоче місце та забезпечити оргтехнікою працівників музею.

Цікавим було вітання делегації Спілки ветеранів війни в Афганістані Вінницького району, де крім подарунку було вручено вишите вітання працівникам музею, мамою учасника бойових дій в Афганістані Костянтина Стеблюка.

Багато слів подяки було проголошено на адресу старшого наукового співробітника обласного краєзнавчого музею Надії Добровольської та голови Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані Петра Кирилішина за багаторічну працю по створенню та розвитку музею.

Вітання музейним працівникам надійшло і від голови Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Героя України Сергія Червонописького та Гайсинської районної Спілки ветеранів Афганістану (голова Володимир Свіріпа).

Спогадами про відкриття Музею Пам’яті поділилася директор Вінницького обласного краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Катерина Висоцька.

Великий об’єм роботи щодо зібрання матеріалів для створення Музею Пам’яті виконав науковий співробітник Фатіх Курмаєв. Він відвідав сім’ї загиблих воїнів. Спілкуючись з рідними записав біографічні дані військовослужбовців. Батьки передали фотографії, листи, особисті речі синів.

Далі роботу продовжила група наукових співробітників у складі Катерини Висоцької, Леоніда Маркіна, Марини Юкальчук, Фатіха Курмаєва та художника Василя Фоницького. Спільними зусиллями музейних працівників вона була відкрита 15 лютого 1993 року з нагоди 4-х роковин виведення військ колишнього Союзу РСР з території Республіки Афганістан.

Окрасою свята стала концертна програма у виконанні гурту «Перевал» Спілки учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниця, художній керівник – учасник бойових дій Олександр Скрипник.

Афганських подій ніколи і нікому не викреслити з календаря. І скільки б ми не повертались до тих подій, встановлюючи нові і нові факти, змінюючи цифри, все переоцінюючи, істина залишається одна – незмінно житиме пам’ять про Афган.

Протягом 2018 року відбувалася реалізація проекту «Пам'ятаємо про загиблих, піклуємося про живих»

Програма реалізовувалася відповідно до Указу Президента України від 13 жовтня 2015 року № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2015-2020 роки» та затвердженої ним Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2015-2020 роки, обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020 роки, затвердженої рішенням 13 сесії Вінницької обласної Ради 7 скликання від 20 грудня 2016 року № 224.

Проект «Пам'ятаємо про загиблих, піклуємося про живих» передбачав залучення організацій громадського суспільства ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) до національно-патріотичного виховання дітей та молоді Вінницької області.

Проект було спрямовано на:

– підвищення соціальної активності ветеранів війни, членів сімей загиблих воїнів-афганців шляхом їх активного залучення до громадсько-політичне життя регіону та країни в цілому;

– сприяння органам державної влади та місцевого самоврядування у процесі розвитку ефективної системи національно-патріотичного виховання дітей та молоді області;

– дотримання та популяризація принципів вірності бойовим традиціям та братерства.

Проект передбачав проведення серії семінарських занять по вивченню досвіду роботи районних Спілок ветеранів війни в Афганістані щодо національно-патріотичного виховання дітей та молоді на базі закладів освіти області.

Проведено 6 виїзних засідань Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) на базі Хмільницької, Жмеринської, Іллінецької, Калинівської, Тульчинської та Ямпільської районних Спілок ветеранів війни в Афганістані із залученням представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, учнів та студентів закладів освіти районів.

Цільову аудиторію проекту склали учасники бойових дій в Афганістані, члени сімей загиблих воїнів-афганців, їх рідні та близькі, учні закладів освіти, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськість.

Партнерами проекту виступили:

1) Музей Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули в Афганістані (1979-1989), працівники якого брали безпосередню участь у заходах проекту;

2) вокально-інструментальний гурт «Перевал» Спілки учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниці (керівник Олександр Скрипник), музиканти якого брали участь у виїзних засіданнях в районах області.

Хмільницький аграрний центр професійно-технічної освіти

Жмеринське вище професійне училище

Іллінецький державний аграрний коледж

Гущинецьке вище професійне училище

Тульчинська дитяча музична школа

Ямпільська дитяча музична школа

До 30-ти річчя виведення військ колишнього Союзу РСР побачила світ книга про діяльність громадських організацій ветеранів війни в Афганістані області та активістів громадського ветеранського руху.

Минуло тридцять років, але для учасників тієї війни Афган — це пам'ять, біль за тими, хто загинув. Тільки час не стирає гіркі спогади «афганців» про пережитий біль і втрати. Таке не забувається! Своєрідна данина пам'яті тим, хто загинув в Афганістані та шана воїнам-«афганцям», які повернулися з «афганського пекла», є альбом «Незаживаюча рана Афгану», який вийшов друком у 2013 році. Видання містить матеріали про участь наших земляків-вінничан у Афганській війні, висвітлює історію створення та діяльність двадцяти районних громадських організацій ветеранів війни в Афганістані, розповідає про долі воїнів-учасників бойових дій в Афганістані.

Альбом «Вони пройшли крізь вогонь» — це продовження згаданого видання, яке розкриває нові теми, що не увійшли у першу частину. Починається розділом «Діяльність спілок ветеранів війни в Афганістані», який знайомить читачів із роботою Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та дев'ятьох громадських організацій Вінницької області. Військові будні земляків, служба в Афганістані, виконання миротворчої місії розкрито у наступній частині «Вінничани — учасники Афганської війни, воїни-інтернаціоналісти та миротворці». Нині у Вінниці проживає понад 1000 учасників бойових дій в Афганістані і кожен із них заслуговує на те, щоб про нього знали.

Усім поколінням випадають певні випробування. Наші діди захищали Батьківщину від нацистських загарбників, їхнім синам судився Афганістан, онукам — схід України. Про службу батьків в Афганістані, а їх синів на сході України йдеться у розділі «Є така професія — захищати Батьківщину». А скільки життів вдалося врятувати завдяки кваліфікованій допомозі медиків! Вони виявили надзвичайну жертовність та справжній героїзм, їм присвячено розділ «Місія військових медиків».

Події на сході України не залишають нікого байдужим. Українці виявляють високий патріотизм, допомагаючи нашим воїнам. Осторонь не залишилися і «афганці». Одні з них взялися боронити суверенність держави, інші — доставляти гуманітарну допомогу бійцям. Про це розповідають матеріали «Афганці» на сході України» та «Волонтери».

Митці організовують концерти у госпіталях, військових частинах. У зону АТО діти надсилають малюнки. Підтримка бойового духу не менш важлива, ніж гуманітарна допомога. Кілька разів на сході України з концертною програмою побував музичний гурт  «Аскер» (художній керівник – Сергій Котляревський). Гурт «Перевал» (художній керівник – Олександр Скрипник) — частий гість навчальних закладів міста. Учасники бойових дій діляться спогадами про службу в Афганістані, піднімаючи моральний дух учнівської молоді. «Війна відгукнулась струною гітари» — так називається розділ про музичні гурти, які виконують пісні на військово-патріотичну та «афганську» тематику. 

Криваві жорна неоголошеної війни на сході України продовжують забирати  найцінніше — людське життя. Серед загиблих — доброволець із Саїнки Чернівецького району, учасник бойових дій в Афганістані Василь Галяс та кадровий офіцер, учасник Євромайдану, миротворець Сергій Коврига. Пам'ять про славних і мужніх земляків, які віддали своє життя за Україну, назавжди залишиться у наших серцях. Їм присвячено розділ «Вічна слава героям! 

Завершує видання розділ «Музею Пам'яті — 25 років». Заклад продовжує започатковані традиції попередників: збирати, вивчати, зберігати безцінні реліквії, пов'язані зі службою наших земляків в Афганістані, життя до і після повернення з цієї війни.

Час і події, які сьогодні відбуваються у світі, щоразу віддаляють від нас неоголошену війну в Афганістані. Але  всі, хто  відчуває свою особисту причетність до неї, бережуть події тієї буремної пори в історії нашої Батьківщини.

Альбом чудово ілюстрований фотографіями з колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею, громадянських організацій ветеранів Афганістану, приватних збірок учасників бойових дій.

Альбом видано з ініціативи Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради і обласного краєзнавчого музею.

••••••••••••••••••

За активну участь в громадському ветеранському «афганському» русі учасники бойових дій в Афганістані :

Анатолій Кметюк (Тульчин), Руслан Мушиманський (Гайсин), Петро Кирилішин (Вінниця),Петро Коптяєв  (Вінниця), Володимир Гончарук (Хмільник), Олександр Толстой (Іллінці),Василь Нечипорук (Вінниця)   нагороджені відзнакою Президента України - орденом «За заслуги» III ступеня;

Василь Білозор (Іллінці), Анатолій Івасик (Бершадь), Микола Ковальчук (Вінниця), Павло Фармагей (Жмеринка), Олександр Діхтяр (Чечельник), Олександр Білінський (Ямпіль), Василь Зоря (Бар) нагороджені відзнакою Президента України – орденом «За мужність» III ступеня;

Олександра Бєлюченко, Олег Войтович, Петро Кирилішин, Никифор Лисиця (м. Вінниця), Олег Білий (Тульчин), Микола Рибак (м. Хмільник) нагороджені відзнакою Президента України - ювілейною медаллю "25 років незалежності України";

Наталія Сташенко (м. Вінниця) - Кавалер ордена «Княгині Ольги III ступеня». 

••••••••••••••••••

Анатолій Гончар (м. Вінниця) та Юрій Ковч (м. Гайсин) удостоєні звання «Заслужений журналіст України»;

Олександр Турський (м. Вінниця) - «Заслужений лікар України».

••••••••••••••••••

        Почесною грамотою Верховної Ради України - Олександр Турський (м. Вінниця);

    Почесною грамотою Кабінету Міністрів України - Михайло Баран (Вінниця), Василь Бовкун (Калинівка), Григорій Цирканюк (Вінниця), Геннадій Чеботарьов (Вінниця);

        Грамотою Верховної Ради України - Олег Войтович  (Могилів-Подільський);

        Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР - Микола Жирний (Козятин);

        Грамотою Президії Верховної Ради УРСР - Сергій Онофрійчук (Вінниця);

••••••••••••••••••

   
© OSVA.VN.UA