Іменинники місяця  


  02 липня

Кирилішин Петро Андрійович

Голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


   02 липня

Маркевич Володимир Петрович

Голова Шаргородської районної Спілки ветеранів Афганістану


   04 липня

Білінський Олександр Іванович

Голова Ямпільської районної Спілки ветеранів Афганістану


   06 липня

Червонописький  Сергій  Васильович

Голова Української Спілки ветеранів Афганістану


   10 липня

Шуманський Петро Володимирович

Голова Калинівської районної Спілки ветеранів війни в Афганістані


   12 липня

Ніколаєв Юрій Миколайович

Голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані 1990-1991 р.


   21 липня

Сторожук Олександр Володимирович

Голова Теплицької районної Спілки ветеранів Афганістану


   31 липня

Смоляк Олександр Григорович

Голова громадської організації "Тульчинська міська Спілка ветеранів війни в Афганістані"


   31 липня

Сташенко Наталія Миколаївна

Член Президії Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані


 

 
   

Медіа меню  

   

Авторизація  

   

Наші партнери  

   

Соціальна реклама  

   
Скачать бесплатные шаблоны Joomla

ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА СПІЛКА ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ В АФГАНІСТАНІ

(воїнів - інтернаціоналістів)

 Вперше згадка про утворення громадської організації воїнів-інтернаціоналістів відноситься до Вінницького державного педагогічного інституту ім. М.Островського, де в 1984 році в патріотичний клуб «Долг», об’єдналися студенти - майбутні педагоги, які пройшли горнило афганської війни. Пізніше було створене міське об’єднання воїнів -інтернаціоналістів міста Вінниця, яке згуртувало молодих ветеранів вищих навчальних закладів, підприємств та організацій. Згодом обласний комітет комсомолу утворив в 1988 році обласне військово-патріотичне об’єднання, яке займалося питаннями військово-патріотичного виховання підростаючого покоління та об’єднувало в своїх рядах 75 військово-патріотичних клубів на всій території області До 1990 року об’єднання очолював Петро Коптяєв. Одночасно на громадських засадах він виконував обов’язки голови обласної спілки ветеранів війни в Афганістані, яка в 1989 році спільно з військово-патріотичним об’єднанням організували та провели у м. Вінниці І Республіканський фестиваль військово-патріотичної та «афганської» пісні. Згодом під керівництвом новообраного голови обласного військово-патріотичного об’єднання Миколи Ковальчука були проведенні республіканські змагання військово-патріотичних клубів України.

У 1990 році очолив спілку, полковник Юрій Ніколаєв. 

Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 13 вересня 1990 року № 256 «Про реєстрацію Статуту Спілки воїнів-інтернаціоналістів України» зареєстровано Статут Спілки воїнів-інтернаціоналістів України, а постановою президії правління Спілки воїнів-інтернаціоналістів України від 31 жовтня 1990 року № П-1 зареєстровано положення Вінницької обласної Спілки ветеранів Афганістану.  Спілка набула статусу юридичної особи.

Було зареєстровано 14 районних організацій, започатковано щорічне проведення 15 лютого зібрання родин загиблих воїнів та учасників бойових дій, під час яких вшановувалася пам’ять земляків, рідні отримували пам’ятні подарунки, грошову допомогу. Саме обласна спілка ініціювала у 1989 р. встановлення пам’ятника загиблим землякам у м. Вінниця, а згодом по місту курсував «афганський тролейбус», який збирав кошти на будівництво пам’ятника.

9 травня 1991 року у музеї Меморіалу революційної і бойової слави м. Вінниця (сквер ім. М.Козицького), що знаходився у приміщенні колишньої водонапірної вежі, відбулося відкриття першої частини обласного музею воїнів-інтернаціоналістів.

На ІІІ обласній звітно-виборній конференції Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані, 14 листопада 1991 року, головою організації був обраний Петро Кирилішин. Під його керівництвом пріоритетними напрямами роботи стали: питання юридичного оформлення статусу юридичної особи районних, міськрайонних та міських організацій УСВА, надання матеріальної допомоги членам спілки, зокрема, сім’ям загиблих, забезпечення їх лікування, організація військово - патріотичного виховання підростаючого покоління.

У 1992 році обласною спілкою, спільно з працівниками Вінницького обласного краєзнавчого музею, розпочато пошуки та збір матеріалів для створення обласного Музею Пам’яті воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані. Велику роботу по збору документів, матеріалів, нагород провів науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Євгеній Курмаєв, який особисто відвідав сім’ї загиблих воїнів у всіх населених пунктах області та начальник відділу музею Леонід Маркін. 15 лютого 1993 року з нагоди 4-ої річниці виведення радянських військ з Афганістану, за участі ветеранів війни в Афганістані, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, широкого кола громадськості відбулося відкриття основної експозиції Музею. Воїни - інтернаціоналісти є активними учасниками всіх тематичних заходів, що відбуваються в обласному краєзнавчому музеї, активно співпрацюють з науковцями музею, щодо поповнення експозицій. Сьогодні в області активно діють музеї в м. Гайсині, якому рішенням колегії управління культури облдержадміністрації присвоєно звання «народний», в м. Ямпіль, Хмільник, Калинівка, Бар в школах області та обласного центру.

Відповідно до чинного законодавства України про діяльність громадських організацій та розпорядження Представника Президента України у Вінницькій області М. Дідика від 26 березня 1993 року №126 було проведено державну реєстрацію Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів)

Завдячуючи фінансовій підтримці обласної державної адміністрації 7 травня 1994 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника. Пам’ятник збудовано на честь 140 вінничанина, що загинули під час війни в Афганістані в 1979 – 1989 рр. та похованих на території області та 3-х воїнів, які вважаються такими, що пропали безвісти. Також на плитах викарбувані прізвища тих воїнів, рідні та близькі яких проживають на території Вінницької області. Авторами пам’ятника є скульптор Козерацький Ю. Є. та архітектор Круглякова Н. П. Він являє собою зображення постаті юнака та кількох птахів у польоті. Скульптуру виконано в техніці карбованого алюмінію, встановленому на постаменті. По обидва боки від постаменту пам’ятника встановлено 8 мармурових плит, на яких викарбувані прізвища. В даний час в області споруджено 26 пам’ятників полеглим воїнам. Тільки в 2013-2014 роках збудовані пам’ятники в м. Липовець, Томашпіль, Шаргород.

Спільними зусиллями обласного краєзнавчого музею, обласної Спілки ветеранів війни та журналіста - учасника бойових дій в Афганістані Анатолія Гончара в 1998 році було видано Книгу Пам’яті Вінницької області «Чорний тюльпан». За вказану роботу та велику творчу журналістську діяльність Указом Президента України в 2000 році Анатолію Гончару було присвоєно звання «Заслужений журналіст України». Книги Пам’яті були видані в Гайсині, Іллінцях, Оратові. Ямполі, Погребищі, Калинівці. У Хмільницькому та Вінницькому районі були відзняті фільми про солдатських матерів, які не дочекалися своїх синів, з афганської війни. У творчому доробку чільне місце займають твори заслуженого журналіста України, учасника бойових дій в Афганістані Юрія Ковча (м. Гайсин) та військового журналіста, ветерана афганської війни Никифора Лисиці (м. Вінниця).

В 1999 році під час виборчої компанії Президента України, кандидат на посаду Президента України Леонід Кучма, за пропозицією обласного виборчого штабу та обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані, біля пам’ятника воїнам, які загинули під час війни в Афганістані (м. Вінниця, ЦПКВ ім. М.Горького), вручив ключі від автомобілів 10 інвалідам війни в Афганістані, які проживають на території області та потребують спецавтотранспорту.

Традиційними стали фестивалі «афганської» пісні. Фестиваль 2003 року був приурочений 15-ій річниці виведення радянських військ з Афганістану та ювілею міста. Його гостями стали голова Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів – інтернаціоналістів) Сергій Червонописький, представники творчих «афганських» колективів різних регіонів України. Згодом було започатковане проведення пісенного фестивалю «Дорогами надії»

Традиційно, більше 10 років, на базі Вінницького обласного клінічного госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни проходять тематично – оздоровчі семінари керівників «афганських» ветеранських організацій Вінниччини та керівників громадських активістів обласної ради Організації ветеранів України. Поряд з лікуванням учасники семінару мають можливість поспілкуватися та вирішити конкретні питання з керівництвом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, департаменту праці та соціальної політики, департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, охорони здоров’я та курортів, департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури облдержадміністрації, представниками ВАТ «Вінницяпаливо», ПАТ «Укртелеком», ПАТ «Вінницягаз», сектору Державної інспекції України з контролю за цінами, обласного військового комісаріату.

Обласна Спілка ветеранів війни в Афганістані активно займається питанням оздоровлення та лікування ветеранів афганської війни у Вінницькому обласному клінічному госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни, ДЗ «Республіканський госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров’я України» (Пуща Водиця) та Національному українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни (с. Циблі Київської області).

6 лютого 2014 року у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки Сергія Кравцова «Афганістан: країна, історія, люди».

Напередодні 25-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, у музеї було продемонстровано експозицію, що складається з унікальних кольорових фотографій періоду 1987-1988 рр. Ретельно підібрані фотоматеріали дають змогу познайомитися з невідомою для широкого загалу країною, проникнутись її побутом, звичаями, культурною самобутністю.

У рамках заходу також відбулася презентація пересувної виставки «Час і досі не загоїв рану — цей одвічний біль Афганістану», створеної співробітниками Вінницького обласного краєзнавчого музею. Стенди виставки містять інформацію про воїнів -«афганців» — уродженців Вінницької області, України, колишнього Радянського Союзу. Пам’ять про загиблих земляків увіковічена у музейних експозиціях та пам’ятниках, про що йдеться у розділі виставки «Музеї та пам’ятники загиблим воїнам - «афганцям». Розповідь про тих, хто пройшов Афганістан, повернувся і нині проживає в області, вміщена у розділі «Вінничани — учасники Афганської війни». Виставку завершує розділ «Інтернаціональна місія вінничан у країнах світу»: Кубі, Чехословаччини, миротворчі операції у Анголі, Іраку, Ліберії, Південному Лівані, колишній Югославії.

Виставку вдало доповнюють експонати з фондової колекції музею: особисті комплекси воїнів - «афганців», бойові нагороди, національне афганське вбрання, агітаційно-пропагандистські листівки. Пересувна виставка вже побувала в багатьох школах обласного центру та на відкритті пам’ятника загиблим воїнам в м. Шаргород

24 червня 2014 року, в рамках заходів щодо відзначення в Україні року вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди 25-ої річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація альбому «Незаживаюча рана Афгану», який був виданий за сприяння обласної державної адміністрації та обласної ради. Ініціаторами видання стали громадські організації ветеранів війни в Афганістані Вінниччини та обласний Музей Пам’яті воїнів Вінниччини, які загинули під час війни в Афганістані.

Учасники презентації висловили слова щирої вдячності авторському колективу видання Катерині Висоцькій, Олені Бродзь, Надії Добровольській, Аллі Зарубенко, Петру Кирилішину, Світлані Шароварській, консультантам – учасникам бойових дій Ігорю Грому, Олександру Толстому, рецензенту - заступнику директора з наукової роботу інституту історії, етнології і права ВДПУ ім. М.Коцюбинського, к.і.н., доценту кафедри історії та культури Анатолію Войнаровському за видання альбому «Незаживаюча рана Афгану»

Альбом виданий офсетним друком на крейдованому папері накладом 1000 штук, та було направлено в начальні заклади, заклади культури області, громадські організації ветеранів війни в Афганістані Вінницької області та України.

01 грудня 2017 року відбулася VIII звітно-виборна конференція Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів), на якій було переобрано Петра Кирилішина,  головою Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів), новий склад правління, президії та ревізійної комісії.

За активну участь в громадському ветеранському «афганському» русі учасники бойових дій в Афганістані :

Анатолій Кметюк (Тульчин), Руслан Мушиманський (Гайсин), Петро Кирилішин (Вінниця), Петро Коптяєв (Вінниця), Володимир Гончарук (Хмільник), Олександр Толстой (Іллінці), Василь Нечипорук (Вінниця) нагороджені відзнакою Президента України - орденом «За заслуги» III ступеня;

Василь Білозор (Іллінці), Анатолій Івасик (Бершадь), Микола Ковальчук (Вінниця), Павло Фармагей (Жмеринка), Олександр Діхтяр (Чечельник), Олександр Білінський (Ямпіль), Василь Зоря (Бар) нагороджені відзнакою Президента України – орденом «За мужність» III ступеня;

Олександра Бєлюченко, Олег Войтович, Петро Кирилішин, Никифор Лисиця (м. Вінниця), Олег Білий (Тульчин), Микола Рибак (м. Хмільник) нагороджені відзнакою Президента України - ювілейною медаллю "25 років незалежності України";

Наталія Сташенко (м. Вінниця) - Кавалер ордена «Княгині Ольги III ступеня». 

----------------------------

Анатолій Гончар (м. Вінниця) та Юрій Ковч (м. Гайсин) удостоєні звання «Заслужений журналіст України»;

Олександр Турський (м. Вінниця) - «Заслужений лікар України»;

----------------------------

     Почесною грамотою Верховної Ради України - Олександр Турський (м. Вінниця);

      Почесною грамотою Кабінету Міністрів України - Михайло Баран (Вінниця), Василь Бовкун (Калинівка), Григорій Цирканюк (Вінниця), Геннадій Чеботарьов (Вінниця);

      Грамотою Верховної Ради України - Олег Войтович  (Могилів-Подільський);

      Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР - Микола Жирний (Козятин);

     Грамотою Президії Верховної Ради УРСР - Сергій Онофрійчук (Вінниця);


   
© OSVA.VN.UA